Опитування

Коли Україна вибереться з "ями"? / Когда Украина выберется из "ямы"?

скоро
не скоро
важко відповісти/трудно ответить
Загальна кількість голосів: 614

Офіційні відомства та представництва

Державна прикордонна служба України Головне управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України

Новини

ПОВНА ЕКОНОМІЧНА БЛОКАДА ДОНБАСУ: ЯКА МЕТА ТА ЩО ОТРИМАЄ ВІД ЦЬОГО УКРАЇНА?

10.06.2015 13:13

Сьогодні влада України не тільки обговорює можливість економічної блокади окупованого Донбасу і Криму, а вже й внесла відповідний законопроект, передбачаючий більш посилений режим перетину транспортного та людського потоку через блокпости. За словами голови президентської партії Юрія Луценко, такий крок влади направлений на боротьбу з корупцією та  припинення годування бойовиків.Тому вантажі з продольчіми харчами на окуповані території не повинні проходити. Такі вантажі зможуть провозити тільки ті підприємства, які зареєстровані в Україні. Але деякі політики й зовсім наполягають на припиненні яких-небудь вантажів та товарообігу на лінії розмежування, натомість залишити можливість проходження пішим ходом та на легковому авто блокпостів. 

Також йде дискусія про скорочення самих блокпостів. Нажаль, ми поки що не маємо можливості детальніше познайомитися з самим законопроектом, внесеним в Раду, але спробуємо спрогнозувати до чого це приведе, що Україна отримає натомість?

Якщо ми повністю припиняємо товарообіг з окупованими територіями, то:

  •  Провокуємо появу більшості, а потім і всієї продукції російських товарів на полицях Луганської та Донецької окупованої території, а це повна втрата цього ринку збуту для української продукції.
  • Неможливість перетину через блокпости товару підприємств, які зареєстровані в Україні на території Донецької та Луганської областей та платять податки в держбюджет, призведе до того, що їхні товари не дойдуть до українського споживача і підприємці будуть шукати нові ринки збуту. Іншими словами, вони перепрофілюються на Росію або ж більше будуть платити хабарі на блокпостах, що наразі й відбувалося до цих пір. Тому подолання корупції, таким чином, може породити ще більшу. Звичайно у цих людей буде ще один шлях – повністю перебазувати своє підприємство на українську територію за межі окупованих областей, але з металургійними та вугільними це просто нереально зробити.
  • Наразі вугілля та метали з окупованого Донбасу всіма правдами та не правдами потрапляє на Україну і є паливом для наших ТЕЦ, але якщо це постачання буде припинено, то теж саме вугілля знайде своїх покупців в Росії, або, за словами Кіхтенка (колишнього голови Донецької воєнно-громадської адміністрації), потрапить до українських споживачів через посередників за дорожчу ціну.
  • Неможливість реалізувати свої товари з окупованих територій призведе до того, що держбюджет не доотримає значну частину податків, які потім просто осядуть у кишенях тих же бойовиків.
  • Що до людей, то їх повернення в Україну стане ще тяжчим, тому, що таким чином їх прихильність не завоюєш, а навпаки. Звичайно, якщо влада не має намір повертати їх, тоді це вже друга справа. Адже у Донбасі після припинення виплат пенсій настрій звичайних людей, які там проживають, став не на користь Києва, а зараз може стати ще більш агресивним. Це видно навіть на прикладі Луганської області, коли керівник неокупованої території Москаль закрив всі блокпости. Навіть проукраїнсько настроєні люди нарікають на Київ.
  • Чим тяжче людям буде отримати перепустки, або проїхати блокпост, тим більше процвітатиме корупція. Наразі, щоб «не чекати з моря погоди» люди платять хабарі чиновникам у розмірі від 1000 гривень для отримання тієї «бумажки». Це означає, що на нашу територію може заїхати будь-хто, у тому числі і диверсант. Тому зараз пропускна система показала себе не ефективною, а електронну систему ніхто так і не ввів, як було обіцяно. 

Серед позитивних сторін повної економічної блокади може стати мінімізація проникнення диверсантів на не окуповану територію України та припинення годування бойовиків. Хоча ця перспектива ставиться наразі, принаймні на словах, під сумнів значною частиною міжнародних дипломатів та гуманітарним суспільством.

Вже з початку травня провіз комерційного вантажу значно погіршився. Слід відмітити, що за такий стан справ виступає, згідно даних Центру Разумкова, 48% українців, а у телепередачі «Свобода слова» проголосувало «за» блокаду Донбасу ще більше людей.

В основі будь-якого рішення стосовно окупованих територій має бути правдива відповідь на питання, чи дійсно ми вважаємо людей і цю територіє своїми? Чи маємо намір в найближчому майбутньому повернути їх до себе?

Коли легальна торгівля паралізована, а приватні особи можуть проїхати через блокпости виключно з перепустками – це викликає подив не тільки у тих, хто налаштований про-російськи, але й про-українськи. Люди втрачають не тільки свої дома, життя, але й свій бізнес.

За минулий рік навіть прихильники АТО стали розуміти, що рішення цього конфлікту бойовими діями вже малоймовірне. Політичного рішення, так сказати «панацеї або щеплення» від такого протистояння поки що не знайдено, тому, нічого дивного немає в тому, що українська влада вирішила піти на економічну блокаду. Друге питання, до чого це може призвести? Чи влада таким чином вирішила піти по Осетинському та Абхазькому плану – законсервувати ситуацію та визнати, що непідконтрольні їй території повернути до себе «обличчям» найближчим часом не вдасться. Якщо це так, то давайте згадаємо, чим закінчилася та історія?

Грузія, яка врешті-решт вирішила розірвати всі зв’язки з непокірною Абхазією та Осетією, натомість просто повністю втратила контроль над ними. Чи допомогло це приструнити Росїю, реінтегрувати ці території та збільшити своїх прихильників серед місцевого населення? Нажаль відповідь «ні».

Тому така блокада може призвести тільки до того, що практично тримільйонний ринок, який можна порівняти з територією Ізраїлю, буде просто-на-просто захоплений російськими підприємствами, а українські підприємства натомість його втратять. А це означає більший бар'єр між Донбасом та іншими українськими регіонами. 

Висновок багатьох українських та міжнародний експертів стосовно економічної блокади Донбасу можна висловити однією фразою – «це дорога в нікуди»! Заборони ще не вирішили жодної проблеми з корупцією, контрабандою і іншими подібними питаннями. Тоді яка ж насправді ціль у влади України, яка хоче добитися повної економічної блокади Донбасу?

P.S. Велика складність у пошуку істини полягає у бурхливому розвиненні цієї ситуації протягом року, тому дуже складно навіть експертам аналізувати, що відбувається в комплексі, а будь-яка дискусія на цей рахунок викликає ще більш невтримні емоції з обох сторін конфлікту. Натомість прагматичність поглядів на цю ситуацію все більше тоне в бурі самих запеклих суперечок, що на телебаченні, що проміж людей, що на полі бою.

 Ганна Басніна

Повернутися