Опитування

Коли Україна вибереться з "ями"? / Когда Украина выберется из "ямы"?

скоро
не скоро
важко відповісти/трудно ответить
Загальна кількість голосів: 614

Офіційні відомства та представництва

Державна прикордонна служба України Головне управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України

Новини

УКРАЇНА БЕЗ КРИМУ: ЯКІ ПОЗИТИВНІ ТА НЕГАТИВНІ СТОРОНИ, ХТО ВИГРАВ, А ХТО ВСЕ ПРОГРАВ

18.03.2015 10:26

Сьогодні рівно рік пройшло з того моменту, як нібито 97% кримчан проголосувало за приєднання до Російської Федерації, а вже з 18 березня 2014 року жителі півострова стали частиною Росії.

Що ми маємо наразі?

Якщо подивитися з боку грошового питання, то виходить, що від приєднання Криму до Росії економіка півострова однозначно постраждала. Головною причиною тому являється географічне положення регіону, адже транспортне сполучення по суші прямо через Україну повністю блоковано, а по повітрю неможливо добратися через санкції проти деяких авіакомпаній, прийнятих свого часу Україною та ЄС. Керченського протоку на морі поки недостатньо, щоб справляться з великими транспортними потоками.

Хто отримує більше, а хто меньше?

На думку екс-секретаря кабміну В. Лисицького, Крим тому у 1954 році й передали до складу України, щоб півострів буд належним чином забезпечений світлом та водою. Але, на думку Олександра Охріменко президента Укранілцентра,  є й ті, хто виграв з приєднання Криму – це пенсіонери та бюджетники. Адже їх доходи виросли в 2,5 а то й в 3 рази. Хоча таких не більше, аніж 10% всього населення півострову. Що до бізнесу, то їх становище не дуже райдужне – деякі підприємства й зовсім зупинилися, тому що їхня продукція раніш йшла на материкову Україну, а зараз вона нікому не потрібна. Навіть, якби й була затребувана, то відсутність транспортного сполучення не дала б таким підприємствам розвиватися якнайдалі. Хоча у деяких галузях бізнесмени піднялися вгору - це кому як пощастило.

Бюджет України зміг заощадити 1,5 мільярдів, тому що кримський регіон був дотаційним, але натомість втратив здравницю, де щорічно відпочивало не менш 4 мільйонів наших співвітчизників.

На відпочиваючих Крим не програв, тому що замість українців, у цьому році передбачено більше росіян, але це не значить, що всім кримчанам від цього добре. Адже на практиці минулого літа в Крим прибувало більше тих, хто волів зупинятися в готелях, аніж в квартирах та приватному сектору кримчан. Подивимося, які будуть справи у туристичній галузі півострова цього року?

Щодо політики…

Наші політики за рік втратили ілюзію швидкого повернення Криму. Про це свідчить їх менш популістська риторика стосовно Криму, аніж це було у березні 2014 року. Зараз, на думку політолога Володимира Фесенка, з’явилося розуміння того, що поки в Російській Федерації нічого не зміниться,  повернення Криму під великим питанням. Тому політикам треба вирішити, або ізолювати всі зв’язки з Кримом, або підтримувати економічно для того щоб у майбутньому було легше реабілітувати такі зв’язки у разі повернення півострова.

Що розповідає про анексію російський президент В. Путін?

Нещодавно була прем'єра документального фільму «Путь на родину», де В. Путін запідозрив у активній участі Америку та Європу у перевороті на Україні та зізнався, що допоміг колишньому президенту держави В. Януковичу втекти з Донецька, а потім з Криму. Також у цій стрічці розповідається, як саме проводилася приєднання півострову до РФ.

Що думають самі кримчани?

Наразі думки кримчан стосовно возз'єднання півострову з Росією розділилися. Деякі думають про те, як добре, що держслужбовцям та пенсіонерам додали грошове забезпечення але й не менше тих, кому здається, що нічого не змінилося, а у деяких питаннях стало ще  гірше. Наприклад у сфері послуг того року курортний сезон був не таким «гарячим» як завжди. Також після приєднання до Росії в Криму в рази зросли ціни на оренду житла, на харчі, на речі і так далі. Якщо ще навесні 2014 року у Севастополі можливо було знайти однокімнатне житло за 2000-2500 гривень на місяць, то навесні 2015 року це обійдеться більш, аніж в 5000 гривень. Ми навмисно перевели російську ціну в українську валюту, щоб було зрозуміліше нашим громадянам.

Як живеться татарам? 

Ці люди жаліються на проблеми зі свободою слова та до цих пір деякі татари не можуть належним чином зареєструватися. Працювати по ліцензії вони зможуть тільки з першого квітня 2015 року. Джеляль скаржиться на те, що татари не можуть висловлювати свою точку зору з бідь-якого питання.

Як зустрічають переселенців? 

Після того, як на Сході України розпочалися бойові дії багато жителів Донбасу у пошуках кращої долі поїхало у Крим. Одначе влада півострова не поспішає відкривати перед цими людьми свої обійми. Щоб влаштуватися на роботу, переселенці з Донбасу змушені так само, як і іноземнимі громадяни, оформлювати патент на роботу, який, коштує не мало й не багато, аж 6000 гривень, якщо перевезти з рублів по нинішньому курсу. Більш того, протягом року людині прийдеться ще щомісячно платити 1400 гривень – так званий податок. Ба більше, коли роботодавець дізнається, що людина з Донбасу, намагається менше платити, аніж місцевому, бо знає, що тому діватися нема куди. Хоча, на щастя, така ситуація не всюди, все ж таки зустрічаються добрі люди серед работодавців та самих кримчан.

От такі справи…

 Редактор Галина Журавка

 

Повернутися