Опитування

Коли Україна вибереться з "ями"? / Когда Украина выберется из "ямы"?

скоро
не скоро
важко відповісти/трудно ответить
Загальна кількість голосів: 614

Офіційні відомства та представництва

Державна прикордонна служба України Головне управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України

Новини

ТУСК: ЯКЩО УКРАЇНА НЕ БУДЕ ЗМІНЮВАТИСЯ, ТО ЇЙ ЄС НЕ ЗМОЖЕ ДОПОМОГТИ

06.05.2015 09:33

Після саміту Україна–Євросоюз, що минулого тижня закінчився у Києві,  час підбивати підсумки. Багато людей сподівалися на членство в ЄС, але європейські політики у черговий раз натякнули: фінансова допомога та членство буде тільки тоді, коли Україна, в решті-решт, проведе належні реформи та зміниться на краще.

Президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер був переконаний у тому, що цей саміт не буде перспективним для ЄС у найближчому майбутньому. Цей той самий політик, що закликав раніше до діалогу з президентом Росії, власне, ніхто не очікував від нього іншої реакції.

Дональд Туск (голова Європейської ради) вже з перших хвилин події продемонстрував, що на дружні обійми ЄС ми не можемо бодай й розраховувати. Євросоюз розчарований таким повільним темпом проведення українських реформ.

Також стало зрозумілим, що тліючий конфлікт на Сході не може буди виправданням для повільного проведення змін, важливих для країни. Очевидно для того, щоб пом'якшити свої негативні оцінки, Туск на саміті говорив українською. Він зазначив, якщо Україна не буде мінятися, то їй ніхто не зможе допомогти.

П. Порошенко, у свою чергу, закликав дати країні певний сигнал про повноцінне членство в ЄС та пообіцяв, що за 5 років Київ бере на себе обов’язок привести справи в Україні до рівня європейських стандартів. Також президент зазначив, що конфлікт на Донбасі не повинен буди нездоланною перешкодою для введення безвізового режиму з Євросоюзом.

Порошенко повідомив європейським представникам, що реформи не робляться лише задля отримання членства в ЄС, вони є частиною глобальної «Стратегії-2020», яку намітив президент для України. Але ці запевнення не отримали з боку представників ЄС очікуваного відгуку, вони натякнули, що наразі готові надавати лише матеріальну допомогу і то за певних умов.

Словом, як то кажуть, «зранку стільці, а звечора - гроші» – спочатку проведення реформ, а потім ЄС обіцяє продовжити надавати свою допомогу. Натомість виконавчий директор Міжнародного фонду, а саме Блейзер, зазначив, що надання просто так грошей Україні може призвести до безслідного їх розчинення або просто до використання не за призначенням.

Конференція за участі представників бізнесу Європи також не призвела до очікуваного результату. Навіть у мирний час зі світового інвестиційного потоку на нашу державу доводилося лише 10 мільярдів доларів замість півтори трильйонів. Минулий рік з питань зарубіжних інвестицій й зовсім став провальним – надходження грошей було меншим 2-х мільярдів. Не тільки війна стала перепоною для грошових потоків з Європи, але й величезне фіскальне навантаження на бізнес та повальна корупція практично у всіх секторах влади.

Прем'єр Арсеній Яценюк заявив, що хоче бачити європейських друзів і партнерів у ролі надійних акціонерів і не бажає стояти з простягнутою рукою. За його словами, необхідний шлях реформ має підтримуватися інвестиціями в економіку України. Певно ці слова також не стали переконливими для іноземних вливань в українську економіку.

Адже, в свою чергу, Устенко зазначив, що право претендувати на грошові потоки має той, хто займаються структурними реформами, під якими мається на увазі боротьба з корупцією за допомогою необхідної дерегуляції бізнесу.

Втім, попри все, Україна не має зостатися без якоїсь допомоги, яку, крім кредиторів фонду, має намір надати МВФ.

За умови проведення тих самих реформ, країна має отримати у вигляді гарантій один мільярд доларів і ще стільки ж вже найближчим часом від США, а Японія хоче дати мільярд вісімсот тисяч доларів, 300 з яких будуть отримані нашою державою вже 2015 року. Також плануємо отримати 1 мільярд 400 мільйонів у вигляді гарантій і кредиторів від Німеччини.

Уряд також сподівається на зовнішню торгівлю та на вільні торгові зв’язки між Україною та ЄС, які мають запрацювати у повну силу з першого січні 2016 року. Пожвавлення торгівлі у цьому напрямку дуже важливе у ситуації, коли відбулося згортання російського ринку, який займав третину від всього експортного торгового обороту країни. Про це також згадав Устенко.

І головне – безвізовий режим українцям, попри обіцяне раніше, поки не світить. Адже найближчий Ризький саміт навіть не вніс це питання у порядок денний заходу. Хоча в кулуарах київського саміту подейкували, що безвізовий режим у перспективі можуть запровадити у пробному варіанту, так би мовити, на певний період часу.

Денис Садоха

Повернутися